Wycieczka – Perły Południa: Bochnia, Tarnów, Nowy Wiśnicz

Polska – Perły Południa: Bochnia, Tarnów,  Wiśnicz to cele edukacyjnego, międzyszkolnego wyjazdu w dniach 23 – 24 listopada 2022 roku grupy uczniów ze szkół podstawowych w Zarębkach, Kolbuszowej Górnej i Kupnie  wraz z opiekunami.

Gra terenowa po Rynku i jego okolicy w Tarnowie – uczniowie w kilkuosobowych grupach odszukiwali wybrane miejsca, robili zdjęcia, orientowali się w terenie. Urokliwy tarnowski Rynek Główny zachwycił wszystkich. Uczniowie zobaczyli także: Ratusz, Katedrę, Bimę, Ulicę Wałową, Cafe Tramwaj, Wielkie Schody, Małe Schody i wiele innych atrakcji, w tym kulinarnych, tego miasta.

Zejście w „trzewia Ziemi” – to wydarzenie, które dane było uczniom w godzinach popołudniowych w dniu 23 listopada. Odbyło się ono w Bochni w szybie Campi.  Cała grupa zjechała prawdziwą górniczą windą na głębokość 248 metrów.

Atrakcjami  nocnego pobytu był spływ łódkami, zwiedzanie kopalni, film o przeszłości kopalni w specjalnie przygotowanej do tego sali multimedialnej.

Po kolacji uczniowie rozegrali kilka ekscytujących meczów piłki nożnej na podziemnym boisku w  Komorze Ważyn, odbyła się także dyskoteka, podczas której udało się odtańczyć “Belgijkę”.

O 24:00 zapanowała podziemna, cisza nocna.

Po mocno porannej pobudce nastąpiło szybkie pakowanie, następnie śniadanie i z powrotem na powierzchnie 250 metrów windą
w górę… i niebo nad naszymi głowami powitało nas opadami mokrego śniegu, co niestety zniechęciło nas do marszu, spaceru
i zwiedzania  Bocheńskiego rynku.

Kolejną atrakcją był zamek w Wiśniczu, największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki sięgają XIV wieku. Przywitał i pożegnał nas w płatkach padającego śniegu.

Wycieczka pozostanie wszystkim w pamięci. W drogę powrotną wybraliśmy się  bardzo zmęczeni ale zadowoleni. Do zobaczenia na szlaku…

Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj

Ewa Tyburczy-Zagroba

Urszula Puzio-Szewc