Uczniowie i nauczyciele z Kupna z wizytą w Bułgarii w ramach realizacji programu ERASMUS+

W dniach 20.03.- 27.03.2022 roku  szkoła  Secondary School St. Paisiy Hilendarski –  Mikrevo w Bułgarii  gościła uczniów
i nauczycieli z Polski, Turcji, Rumunii i Włoch. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus +.

Polskę reprezentowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Kupnie, która bierze udział w projekcie Erasmus+ „We have fun together” –„Bawimy się razem”. Koordynatorem projektu jest Pani Anna Marek. Było to trzecie  spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie z klasy ósmej :  Kinga Zuber, Wiktoria  Bielenda oraz Weronika Bajor  pod opieką Pani Urszuli Puzio – Szewc oraz Pana Jacka Kreta .

Celem projektu jest poznawanie kultury  państw partnerskich, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nawiązywanie przyjaźni z uczniami z innych krajów. Ważnym punktem programu była wizyta w szkole bułgarskiej w Mikrevie, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie.

W poniedziałek 20 marca  2022r. odbyło się uroczyste powitanie zagranicznych gości. Otwarcia uroczystości dokonała dyrektor szkoły Pani Lilyana Velkova wraz  ze swoimi nauczycielami oraz i delegacjami klas.  Na powitanie przybyłych delegacji uświetniły występy artystyczne uczniów z Mikreva   oraz lokalnych zespołów folklorystycznych.

W trakcie tygodniowego pobytu wraz z grupami z Turcji, Włoch, Rumunii, Bułgarii  poznaliśmy szkołę od wewnątrz, tamtejszych uczniów i nauczycieli. Osobiście mogliśmy uczestniczyć w lekcjach, wymienić się uwagami  jak funkcjonuje lokalna szkoła. Codziennie w różnych miejscach regionu, w którym gościliśmy mieliśmy możliwość degustacji różnorodnej, smakowitej i obfitej bułgarskiej kuchni.  

Nie zabrakło również sportowej rywalizacji. Nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz wszyscy uczestnicy programu Erasmus plus wzięli  udział w sportowym pikniku ,który odbył się na stadionie w Mikrevie. Wszyscy doskonale się bawili udowadniając po raz kolejny, że przyjaźń nie ma granic. Młodzież zwiedziła  piękne miasto na południu Bułgarii Sandansky, Mikrevo, Melnik ,Petrich oraz Thessaloniki w trakcie powrotu do Polski.

Byliśmy  również gośćmi  Muzeum Kultury Ludowej w Mikrevo, gdzie mięliśmy spotkanie z Panią Burmistrz – Fidanka Koteva. Dzięki jej uprzejmości mogliśmy wsiąść udział w warsztatach tradycyjnego rękodzieła ludowego, poznać  kulturę ,architekturę, historię, lokalny folklor i kuchnie bułgarską, a wszystko u stóp pasma górskiego Piryn.

W  Melniku –  najmniejsze miasto w Bułgarii, obecnie żyje tam 216 mieszkańców – Pan Burmistrz oprowadzał nas po swoim zabytkowym mieście prezentując jego uroki i malownicze zakątki .

Na ostatnim wspólnym spotkaniu podsumowującym wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty z rąk koordynatora projektu pana Bozidara Hariskov i  na koniec  delektowaliśmy się pysznym  tortem.

Spotkaliśmy niezwykle życzliwych, otwartych, ciepłych ludzi i nawiązaliśmy niezapomniane przyjaźnie. Już w maju czekają naszych uczniów kolejne wizyty do zaprzyjaźnionych szkół  w Rumunii, Turcji i ponownie w Bułgarii. Wszyscy wyczekują ich
z niecierpliwością – właśnie trwają przygotowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Opracowali nauczyciele:  Urszula, Jacek