Jesień i zima to pory roku ciężkie dla pieszych są wówczas narażeni na więcej zagrożeń. Częste opady, mgły i szybko zapadający zmrok powodują, że stają się oni gorzej widoczni.
Zacznijmy od definicji pieszego: Pieszym jest każda osoba, która znajduje się na drodze poza pojazdem, a także osoba prowadząca rower lub motocykl jak również osoba w wieku 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Obowiązkiem pieszego jest:
- Korzystać z chodnika lub innej drogi (ścieżki) dla pieszych
- Korzystać z pobocza, gdy brak jest chodnika
- Korzystać z drogi dla rowerów, ustępować pierwszeństwa rowerzystom
- Korzystać z lewej strony drogi, jeśli nie ma chodnika, gdy nie ma chodnika, ani pobocza może iść jezdnią jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom
Pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym po drodze o zmierzchu powinien używać elementów odblaskowych, które zwiększają jego widoczność.
Jest to fragment z „Prawo o Ruchu Drogowym Dział II. Ruch Pieszych. Warto pochylić się nad ta lekturą, gdyż znajomość zasad poruszania się po drogach, wpływa na nasze bezpieczeństwo, a przed wszystkim na bezpieczeństwo dzieci.
Aby bezpiecznie korzystać z drogi jako pieszy trzeba posiadać na ten temat wiedzę. To pomaga i sprawia, że prawdopodobieństwo ewentualnego wypadku staje się dużo mniejsze. Skupimy się na widocznym pieszym dlaczego?
Bardzo często piesi mylnie interpretują dwa pojęcia: widzieć i być widocznym, zakładają że jeżeli widzą najeżający pojazd z przeciwka lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego tym pojazdem. Jest to kardynalny błąd, bo im wcześniej kierowca zauważy pieszego na swojej drodze tym skuteczniej zahamuje można tu użyć takiego rzutnego hasła „Odblask równa się życie”.
Elementy odblaskowe są dobrze widoczne ponieważ odbijają światło. Powinno się jej nosić w takich miejscach aby znalazły się w polu działania świateł pojazdów poruszających się po drogach i były widoczne dla kierujących z obu kierunków z tyłu i przodu. Dlatego należy zwrócić szczególna uwagę na to aby nasze pociech były wyposażone w elementy odblaskowe w okresie całego roku a szczególnie w czasie jesieni, zimy i wczesnej wiosny zarówno w dzień jak i po zmierzchu.
To takie proste elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepione do ubrania, opaski, kamizelki oraz modne smycze. Bardzo ważne jest ich prawidłowe umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – daje to pewność, że są dobrze widoczne dla innych użytkowników ruchu drogowego.
Kilka faktów: pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, natomiast pieszy wyposażony w prawidłowo umieszczone elementy odblaskowe jest widoczny z odległości około 150 metrów. Różnica odległości daje kierowcy czas na bezpieczne ominięcie pieszego.
Pamiętajmy profilaktyka bardzo znacząco wpływa na obniżenia poziomu zagrożenia w tym przypadku zagrożenia wypadkiem drogowym.
Zdjęcie z zajęć możecie zobaczyć tutaj
Antosz Witold