Powrót do korzeni

Dzień 19 września  2022 r., zapowiadał się pochmurne i deszczowo. Nie była to dobra perspektywa dla uczniów klasy VI i VII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie, ponieważ w tym dniu mieli zaplanowane zajęcia w Muzeum Kultury Ludowej – Parku Etnograficznego w Kolbuszowej – Skansenie. Pomimo mżystego i chłodnego poranka obie klasy zapakowały się do autokaru wraz z opiekunami i udali się w drogę. Po dotarciu na miejsce, uczniowie zostali zapoznani z planem zajęć terenowych. Pogoda powoli zaczęła się stabilizować, i nawet pokazało się słoneczko. Wszyscy bardzo chętnie udali się na zajęcia, które polegały na tym że, każdy uczestnik otrzymał mapę z punktami terenowymi. Aby rozwiązać zadania musiał zapoznać się z wszytkami obiektami na terenie Skansenu Kolbuszowskiego, tj. podejść do każdej ekspozycji poznać, jej historię i prawidłowo odpowiedzieć na pytania.

Najważniejsze obiekty:

  • Kapliczka ze Staniszewskiego z przełomu XIX i XX w.
  • Zagroda z Żołyni Dolnej.
  • Wiatraki z Trzęsówki.
  • Kościół pw. św. Marka z Rzochowa z 1843 r.
  • Wiatrak holender z Zarównia (1936)
  • Młyn wodny z Żołyni Dolnej (1897)
  • Wiatrak koźlak z Zarębek (koniec XIX)

        Nasze tereny były zamieszkiwane przez dwie główne grupy etnograficzne –  Lasowiaków i Rzeszowiaków – a to wpłynęło to na różnorodność zwyczajów ludowych, budynków i tradycji mieszkańców z tamtych lat. Po tak emocjonującej lekcji historii swoich przodków, która umożliwiła poznanie dawnych obyczajów, narzędzi wykorzystywanych w rolnictwie i codziennym życiu, oraz zabawek jakimi bawili się ich rówieśnicy z tamtych lat. Wszyscy stwierdzili, że były to bardzo ciekawe ale też trudne czasy, bo wszystkie prace domowe i gospodarskie trzeba było wykonywać ręcznie, z mała pomocą nielicznych maszyn i zwierząt domowych.

Po zajęciach wszyscy udali się do wiaty gdzie czekał na nich ciepły posiłek i herbata, a uroku dodawało palące się ognisko i zapach pieczonej kiełbasy i chleba.

Przygotowanie, przeprowadzenie i opieka w czasie lekcji w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej: p. Urszula Puzio – Szewc i p. Witold Antosz.

Zdjęcia możecie oglądać tutaj

Witold Antosz