Nasza szkoła z wizytą w słonecznej Italii

Któż z nas nie marzy, aby zobaczyć słoneczną Italię. Dzięki udziałowi w programie Erasmus+ grupa czterech uczennic i dwóch opiekunów ze szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie spełniła swe marzenia  i w dniach 7 – 14 maja 2023r odwiedziła piękną nadmorską miejscowość San Salvo położoną w środkowo – wschodnich Włoszech, region Abruzja. Niezwykłą istotą położenia tego regionu jest to, że znajdują się tu liczne rezerwaty przyrody i parki dlatego Abruzja nazywana jest zielonym regionem Europy. Można tam znaleźć zupełnie dzikie plaże, co w turystycznych Włoszech jest rzadkością. Na dodatek jednego dnia mogliśmy skorzystać z kąpieli w Adriatyku a już następnego dotrzeć do wysokich partii gór Apeninów.

To właśnie we włoskiej szkole w San Salvo, uroczym włoskim miasteczku, odbyło się podsumowujące spotkanie szkół z Włoch, Bułgarii, Rumunii i Polski, biorących udział w projekcie pt. „Nie ma życia bez wody”.  Przez dwa lata wspólnie pracowaliśmy nad zagadnieniami takimi jak; woda w literaturze i w tradycjach, woda w nauce, woda w przyszłości oraz opracowaliśmy plan rozważnego używania wody pitnej przez nasze społeczności szkolne.

Nadrzędnym celem projektu było zwrócenie uwagi młodzieży szkolnej jak wielkim skarbem jest woda pitna oraz uświadomienie,
że dostęp do czystej wody w przyszłości może nie być taki oczywisty, dlatego już teraz musimy zadbać o wodę poprzez świadome działania na rzecz czystego środowiska.

Dzięki wspólnej pracy nad zadaniami,  spotkaniach w poszczególnych krajach i spotkaniach online nawiązały się wspaniałe relacje między uczniami ze współpracujących szkół,  a przyjaźnie zawarte poprzez udział w Erasmusie na pewno pozostaną na długo pomimo zakończenia projektu.

Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj

Anna Marek