Lekcja o Funduszach Europejskich edycja VIII – „Projekt Klimat

Uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w ósmej edycji Lekcji o Funduszach Europejskich  „Projekt Klimat”. Szkolny koordynator projektu
p. Witold Antosz, zajęcia przeprowadzili w kl. VII p. Anna Marek, w kl. VIII p. Witold Antosz.

Na dobry początek uczestnicy zajęć otrzymali materiały dydaktyczne w postaci broszury „Unia Europejska – Najważniejsze informacje, gdzie mogli znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania:

  • Czym jest Unia Europejska ?
  • Ile krajów obecnie ją tworzy ?
  • Dlaczego chcemy być razem ?
  • Jakie korzyści uzyskujesz jako obywatel Unii Europejskiej ?

Tematem przewodnim tego rocznej edycji Lekcji o Funduszach Europejskich był – „Projekt Klimat”.  Treści związane z realizacja projektu uczniowie otrzymali w formie komiksu tematycznego, który wprowadził uczestników w zagadnienie klimatu. Po wyjaśnieniu kluczowych kwestii związanych
z zagrożeniem wynikającym z braku dbania o środowisko naturalne, uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami:

  • 1 „Likwidacja miejskich wysp ciepła”
  • 2 „Walka ze smogiem”
  • 3 „Powstrzymanie suszy”
  • 4 „Walka z powodziami”

Podczas rozwiazywania zadań projektowych widać było bardzo duże zaangażowanie wszystkich uczestników lekcji o funduszach europejskich. Widać było rzetelne i solidne przygotowanie do lekcji. Postawione zadania przed uczniami bardzo mocno zbliżyły ich do tematu ochrony środowiska.

W trakcie dyskusji po zakończeniu realizacji wyznaczonych zadań, uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami wynikającymi
z nabytej wiedzy w trakcie realizacji „Projektu Klimat”. W ich wypowiedziach przewijały się konkretne pomysły na rozwiązanie problemów klimatycznych:

„Każdy z Nas może codziennie drobnymi wyborami i działaniami wpłynąć na zatrzymanie zmian klimatu”; „Zawsze możemy liczyć na wsparcie ze strony UE, w działaniach podejmowanych na poprawę klimatu w kwestii finasowania projektów które chronią środowisko naturalne”; „Poprawiny klimat sprawi że będzie żyło Nam się lepiej, wpłynie na Nasze lepsze samopoczucie, i będziemy czuć się zdrowo i bezpiecznie”.

Bardzo istotnym efektem tej lekcji było uświadomienie uczniom, że bez względu na to gdzie się mieszka – wielka aglomeracja miejska czy mała wioska, wszędzie są realizowane Projekty, które wspierają klimat i są finansowane z funduszy europejskich. Dlatego razem z nimi możemy pokonać zmiany klimatyczne: walczyć z suszą i powodziami, zlikwidować miejskie wyspy ciepła czy smog.

Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj

Witold Antosz