„ Koduj z UKE ” – nauka programowania: Scottie Go!

13 listopada 2019r. dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej w Kupnie zostały zorganizowane zajęcia z podstaw programowania „Koduj z UKE”- Scottie Go! Zajęcia prowadzone były przez przedstawicieli Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie.

Do nauki i zabawy wykorzystano jedną z wersji innowacyjnej gry edukacyjnej dla dzieci młodszych: Scottie Go!, tablety i tablicę multimedialną.

Zdjęcia 🙂

Celem zajęć była nauka podstaw programowania, a w szczególności doskonalenie umiejętności:

  • Planowania analitycznego
  • Logicznego myślenia
  • Samodzielnego rozwiązywania problemów
  • Pracy w grupie
  • Tworzenia algorytmów programów.

Każdy zestaw gry zawiera kartonowe klocki, które służą do tworzenia przez dzieci algorytmów różnych programów dla Scotiego. Specjalna aplikacja w tablecie, pozwala na zeskanowanie utworzonych programów. Na urządzeniu mobilnym dzieci mogą zaobserwować, jak ułożony przez nich program, wprawia Scotiego i inne postacie w ruch. Pozwala to na korektę błędów i poprawienie ułożonego algorytmu. Zadania do wykonania przez dzieci są bardzo ciekawe i atrakcyjne. Ich trudność rośnie wraz z przejściem na wyższy poziom.

Uczniowie naszej szkoły biorący udział w zajęciach, pracowali w dwuosobowych grupach. Każda grupa miała do dyspozycji zestaw do gry „Scottie Go! oraz tablet. Po objaśnieniach prowadzących,
z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działania. Programowali kolejne ruchy kosmicznego ludzika łącząc kartonowe klocki. Wszyscy nauczyli się również korzystać z aplikacji na tablecie. Mogli skanować wykonane programy i korygować powstałe błędy. Większość dzieci szybko przechodziła na kolejny poziom, chcąc pomóc sympatycznemu kosmicie.

Wszystkim dzieciom te zajęcia bardzo się podobały. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i znaczek z wizerunkiem bohatera gry.

Gra Scottie Go! to warta polecenia gra edukacyjna, która łączy wszystkie elementy programowania, jak planowanie , działanie i rozwiązywanie problemów. Jest ona bardzo ciekawą formą nauki podstaw programowania przez zabawę i działanie.

Szkoła Podstawowa w Kupnie prowadzi szereg działań w tym zakresie. Są realizowane zajęcia
z programowania TIK oraz programy opracowane przez nauczycieli ( np. Uczymy się i programujemy). Wszystkie służą zwiększeniu kompetencji cyfrowych naszych uczniów.

Zdjęcia możecie oglądać TUTAJ 🙂

                                                                                                                                        Irena Micek