III miejsce harcerek na V Zlocie Bytnarowskim

Od 21 do 23 maja 2021 r. w Kolbuszowej i Niwiskach odbywał się V Zlot Bytnarowski organizowany przez instruktorów
i harcerzy Hufca ZHP im. Jana Bytnara „Rudego” w Kolbuszowej.

W tym roku Zlot upamiętniał 100 rocznicę urodzin Bohatera naszego Hufca „Rudego”, który urodził się właśnie
w Kolbuszowej 6 maja 1921 roku. Wzięło w nim udział prawie 200 zuchów, harcerzy i instruktorów.

Zuchy i harcerze mieli wiele zajęć i zadań dostosowanych odpowiednio do poszczególnych grup metodycznych w ZHP: zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników.

Nasza drużynę reprezentowały druhny: Zuzanna i Julia, które tworzyły Patrol „Kamyki” wspólnie z harcerkami
z 7 DH z Domatkowa i 14 WDH z Kolbuszowej.

Pierwszego dnia (piątek) uczestniczyły w grze miejskiej w Kolbuszowej związanej tematycznie z Akcją pod Arsenałem (LARP – live action role – playing). Wieczorem w Niwiskach miało miejsce obrzędowe ognisko z gawędą o „Rudym”.

W sobotę nasze harcerki brały udział w grze terenowej po kolbuszowskim Skansenie oraz zaliczały punkt kajakowy,
na którym trzeba było wypłynąć na jezioro i zaliczyć 3 punkty umieszczone na wodzie, po uprzednim wyznaczeniu azymutów. Z każdego punktu należało wyciągnąć kartkę, zabezpieczyć punkt przed zalaniem i, po powrocie na brzeg, odpowiedzieć na pytanie umieszczone na kartce. Również tego dnia zaliczyły „Escape room”, którego przejście dostarczyło wielu emocji. Na koniec dnia świętowaliśmy 100 urodziny Janka Bytnara „Rudego”. I jak co roku delektowaliśmy się przepysznym tortem, który wyglądał bardzo okazale – w końcu wystarczył dla 200 osób!

Wieczorem uczestniczyliśmy w wieczornicy dotyczącej symboliki harcerskiej i postaci bohaterów „Kamieni na szaniec”

Niedziela upłynęła na zajęciach ekologicznych, sprzątaniu miejsca Zlotu i uroczystym apelu, na którym zostały ogłoszone wyniki rywalizacji zlotowych. Patrol „Kamyki”, w tym Zuzia i Julia, zajął III miejsce w kategorii „Harcerze”.

Gratuluję Julce i Zuzi harcerskiej postawy, wiedzy i umiejętności współpracy! Te cechy zaowocowały zajęciem miejsca na podium.

Jestem dumny z naszych harcerek i mam nadzieje, że w przyszłym roku naszą drużynę będzie reprezentował samodzielny patrol.

Zdjęcia możecie oglądać tutaj

Czuwaj!

hm. Mariusz Szamraj

drużynowy 17 WDH „Sowy” w Kupnie