Erasmusowa Majówka w Bułgarii

Szkoła w Kupnie na Erasmusowej Majówce w Bułgarii 🇧🇬
🧳 W pierwszym tygodniu maja 2022r uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie gościli z wizytą w partnerskiej szkole Professinalna Gimnaziya po Transport w Razlogu w Bułgarii 🇧🇬.
🧳 Było to pierwsze spotkanie z projektu pt. „Nie ma życia bez Wody”, w ramach programu Erasmus+. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele szkół z Rumunii 🇹🇩 oraz Włoch 🇮🇪.
🧳 Z każdego kraju przybyła grupa siedmiorga uczniów i trzech nauczycieli. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie Zuzanna, Amelia, Weronika, Kaja, Anna, Martyna, Krystian oraz opiekunowie p. Anna Matwijec, p. Małgorzata Antosz i p. Anna Marek – koordynator projektu. Podczas tygodniowej wizyty w miejscowości Razlog uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje szkolne społeczności, rozwijać swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poznawać kulturę i tradycje bułgarskie, nawiązać nowe przyjaźnie i cieszyć się wspólnym spotkaniem ☺️.
🧳 Głównym tematem spotkań roboczych w szkole była woda 💦, jej jakość i znaczenie dla człowieka. Region w którym przebywaliśmy cieszy się naturalnymi źródłami wody mineralnej, mieliśmy więc okazję zobaczyć ujęcia wody źródlanej płynącej prosto z wysokich gór. Uczniowie brali też udział w lekcji chemii 👩‍🔬 gdzie przeprowadzano doświadczenia i badano zasobność
w minerały wody z różnych źródeł.
🧳 Poza zajęciami w szkole, uczestnicy spotkania mieli również okazję zwiedzić stolicę Bułgarii Sofię, miasto Błagowegrad, zobaczyć XIV- wieczny monastyr(klasztor) Riła położony na wysokości 1100 m n.p.m., oraz urocze okolice miasteczka Razlog
i Bansko które, otoczone są wokół niezwykle malowniczymi bałkańskimi pasmami gór Piryn i Riła i są zarazem kurortami leczniczymi i wczasowymi 🗺.
🧳 Wszyscy uczestnicy zgodnie orzekli, że był to niezapomniany czas i czekają na kolejne spotkanie, które ma odbyć się
w październiku 2022 r. w Polsce 🇵🇱.

Zdjęcia możecie oglądać tutaj

Anna Marek