Erasmus + projekt współpracy międzynarodowej w naszej szkole

W dniach 17 – 23 listopada 2019r. we włoskim miasteczku Ragusa na Sycylii odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie koordynatorów i nauczycieli szkół uczestniczących w projekcie pt. „We have fun together” / Bawimy się razem /. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez UE. Na spotkanie przybyli nauczyciele partnerskich szkół z Bułgarii, Rumunii i Turcji. Naszą szkołę reprezentowały p. dyrektor Elżbieta Chmielowiec i nauczyciel języka angielskiego p. Anna Marek.

Pierwsze spotkanie z Sycylią to lotnisko w Katanii. Nad miastem góruje majestatyczny wulkan Etna. Następnie udaliśmy się do oddalonego o 104 km miasta Ragusa. Celem wizyty było poznanie partnerów i ich szkół, dokładne omówienie działań projektowych, opracowanie szczegółów oraz zasad współpracy. Spotkania szkoleniowe odbywały się na terenie Zespołu Szkół im. Francesco Crispi w Ragusie. Szkoła ta jest naszym włoskim partnerem
i zarazem głównym koordynatorem projektu. W pierwszym dniu pobytu nasze delegacje złożyły oficjalną wizytę Burmistrzowi Ragusy panu Peppe Cassi oraz Staroście miasta Pani Fillipie Coeuzza, którzy zadeklarowali swą pomoc i wsparcie dla działań projektowych. Należy podkreślić, że Włosi przyjęli nas bardzo serdecznie. Oczarowali nas swoją gościnnością i spontanicznością oraz tym, że kochają bardzo dużo mówić, a bariery językowe nie stanowiły żadnego problemu.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wycieczki edukacyjne, mające na celu zapoznanie partnerskich szkół z głównymi atrakcjami regionu. Należy podkreślić, że miasto Ragusa posiada aż 18 zabytków – 10 kościołów i 8 pałaców – wpisanych do rejestru Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedziliśmy też starożytny teatr grecki położony w malowniczym miasteczku Taormina oraz miasto Noto, które również posiada wiele zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tereny te były w przeszłości wielokrotnie dotknięte trzęsieniami ziemi , wiele zrujnowanych budynków do tej pory czeka na odbudowę, część z nich jest kupowana i po remoncie przeznaczana na mieszkania i hotele.

Przed nami kolejne spotkania z udziałem uczniów naszej szkoły i uczniów szkół partnerskich: w Rumunii – marzec 2020, Turcji – październik 2020 i Bułgarii – luty 2021. Zakończenie projektu z udziałem wszystkich partnerów odbędzie się w Polsce w Szkole Podstawowej w Kupnie w kwietniu 2021 r.

Mamy nadzieję że realizowany projekt będzie dla uczniów okazją do sprawdzenia swoich kompetencji językowych, poznania poznawania nowych kultur, nawiązywania nowych przyjaźni i spędzania czasu w miłej międzynarodowej grupie. Realizowany projekt jest również doskonałą okazją do promowania naszej szkoły i Gminy Kolbuszowa.

Zdjęcia z wyjazdu możecie zobaczyć TUTAJ 🙂

Anna Marek