Bądź czujny! – Czad działa!

28 listopada uczniowie naszej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w  profilaktycznych zajęciach, które dotyczyły dwóch zagadnień:

  • Czad cichy zabójca !
  • Co powinniśmy wiedzieć o czerniaku?

Okres grzewczy stwarza szczególne zagrożenie zatrucie tlenkiem węgla zwyczajowo nazywanego czadem. Dlaczego jest on bardzo niebezpieczny?

Czad jest gazem, którego nie wyczujemy zmysłami ponieważ jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez niedotlenienie.  Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Przegląd i diagnostyka instalacji wentylacyjnych oraz ciągów kominowych oraz kotłowi i urządzeń grzewczy jak również inwestycja w czujniki dymu i czadu w pełni zabezpiecza i chroni nasze życie przed zatruciem dwutlenkiem węgla. Cena takiego czujnika to około 100 zł, a może on uratować życie!

Dbanie o prawidłowy stan zdrowia, zaczyna się od samokontroli pod kątem chorób cywilizacyjnych, do których należy miedzy innymi czerniak – rak skóry. On  nie pyta się o wiek tylko atakuje. Wczesna diagnoza pozwala praktycznie na całkowite wyleczenie. Dlatego dbanie o zdrowie powinno dobra praktyka wdrażana u dzieci i młodzieży szkolnej.

Koordynatorzy szkolni: p. Mariusz Szamraj, p. Witold Antosz

Zdjęcia z zajęć zobaczycie tutaj

Antosz Witold