Spotkania z Erasmusem – Rumunia

Spotkania z Erasmusem

 „Pierwsze wrażenie takie sobie, ale jak zaczęłam poznawać ludzi to bomba. …”

„… – super, cudownie, pięknie, przyjaźnie, jeszcze bardziej super, niezapomniane…”

„… było super, szkoda, że ostatni wyjazd bo chciałabym to jeszcze raz przeżyć…”

” No pierwszy dzień to hit, drugi jeszcze lepszy, trzeci ooo, czwarty genialny…”

„Było ok, super ludzie, czekam na więcej wyjazdów. Kocham to miejsce…”

„Podróż była wspaniała….”

” Nowe znajomości, ładne widoki, super ludzie. Ogólnie bardzo mi się podobało i poznałam dużo osób.”

Oto wrażenia uczniów – uczestników wyjazdu ze Szkoły Podstawowej w Kupnie do Rumunii w dniach 19.03.2023 – 25.03.2023r.

Czas na kilka faktów

Cel projektu „Nie ma życia bez wody” to uświadomienie młodzieży że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi i dlatego należy o nią dbać i ją oszczędzać.

Miejsce pobytu, atrakcje, wykonane zadania i wyzwania:

Tasnad miasto w okręgu Satu Mare, miejsce naszego hotelowego noclegu, z którego każdego ranka wyruszaliśmy po nowe widoki, przeżycia i wiadomości.

Piscolt wieś w Rumunii, w okręgu Satu Mare w gminie Piscolt – tu znajduje się szkoła podstawowa gdzie zostaliśmy cudownie przyjęci i w której dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wraz z nami – (gośćmi z Polski, Bułgarii i Włoch) pracowali wspólnie i wytrwale podczas tych kliku dni.

Podczas pobytu w szkole w trakcie zajęć  w grupach międzynarodowych uczniowie przeprowadzili kilka zadań projektowych, terenowych, quizów, wykonali foldery.

Uczestniczyliśmy też w debacie na temat wody i problemów współczesnego świata z udziałem zaproszonych gości: Przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego w Rumunii zajmującego się badaniami wody i jej zanieczyszczeniami, oraz przedstawiciel Inspektoratu Edukacji w Rumunii.

Delektowaliśmy się podczas przygotowanych posiłków smakami regionalnych potraw.

A także uczyliśmy się  lokalnych tańców  na przygotowanej imprezie integracyjnej.

Ucztą dla ducha były:

Pestera Ursilor (Bear s Cave) – odkryta w 1975 roku jaskinia w okręgu Bihor na obrzeżach wsi Chiscau w Górach Zachodniorumuńskich. Jaskinia ma długość 1500 m, choć do zwiedzania udostępniono 847 m chodników i pomostów (od 1980). Jaskinia uważana jest za najpiękniejszą rumuńską jaskinię i jest znaczącą atrakcją turystyczną w regionie i kraju, gdyż zachwyca swoimi licznymi stalaktytami i stalagmitami. Jaskinia składa się z dwóch poziomów, jednak dolny stanowi ścisły rezerwat i jest zamknięty dla turystów. W grocie panuje stała temperatura około 10 °C.  Nazwa pochodzi od kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jedną z komór nazwano „cmentarzysko niedźwiedzi”.

Według przeprowadzonych badań, 15 tysięcy lat temu jaskinię zamieszkiwało około 140 niedźwiedzi, lecz doszło do zawalenia się jej części, co skutkowało blokadą wyjścia. Zwierzęta z głodu zaczęły wzajemnie się zjadać, aż w końcu pozostały tylko po nich kości i szkielet najsilniejszego osobnika, który w udostępnionej w 1980 roku jaskini pozostawiano w formie eksponatu.

Oradea – miasto w okręgu Bihor, stolica krainy historycznej Kriszana. Oradea należy do najlepiej rozwiniętych miast w Rumunii. Podczas krótkiego spaceru dostrzegliśmy podobieństwo do naszego polskiego Krakowa.

Bardzo ciekawym doświadczeniem była możliwość wejścia do ujęcia wody w Satu Mare i wysłuchania wielu informacji dotyczących pochodzenia wód, składników mineralnych, konieczności oczyszczenia wody z dużych ilości m.in. żelaza – fragmenty tego procesu mogliśmy obserwować podczas przejścia przez zakład. Na koniec mieliśmy możliwość spróbowania wody zaraz po jej przejściu przez cały proces – bardzo smaczna i zimna.

Odoreu eco tourist area to obszar kliku hektarów przeznaczony na ekoturystykę, zaplanowano tu na bazie stawów; trasy piesze, rowerowe oraz miejsca gdzie całkiem ekologicznie – tradycyjnymi metodami mają być prowadzone prace polowe i gospodarskie.

 Seva Sana to mała rodzinna manufaktura, po której oprowadziła nas właścicielka, zajmuje się ona wyrabianiem herbatek ziołowych, olejków zapachowych, kremów tradycyjnymi metodami.

Zdjęcia możecie zobaczyć tutaj

 Uczestnicy: Kornelia, Edyta, Julia, Martyna, Maja, Sebastian, Przemek

Opiekunowie: Anna Marek, Ewa Tyburczy – Zagroba, Elżbieta Stadnicka