Anioły czy demony?

„ Zaczęliśmy niewinnie, spokojnie, beztrosko…”

 Z początkiem lutego pięciu uczniów z klasy IIb zgłosiło się do projektu gimnazjalnego.  Minął luty, potem marzec w końcu nadszedł kwiecień. A pomysłów ciągle brakowało. Maj okazał się dla nas jednak łaskawy. Do naszej szkoły przyszło zawiadomienie od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kolbuszowej o III Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych pod hasłem „Porozmawiajmy o uzależnieniach”. Postanowiliśmy, wraz z młodzieżą, że to właśnie będzie nasz pomysł na projekt.
Z pomocą przyszedł nam nasz przyjaciel – ksiądz Marcin Dunaj, który już w zeszłym roku „dotknął”  teatru i miał już pewne doświadczenie w tej dziedzinie.  Zaczęła się przygoda z teatrem…wiele prób, pracy, i czasu poświęconego na przygotowania.
Ale nie poszło to na marne.

9 maja 2017 r., w III Powiatowym Przeglądzie Form Teatralnych zajęliśmy I miejsce i tym samym zakwalifikowaliśmy się na wojewódzki finał VIII Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych pt. „Porozmawiajmy o uzależnieniach”. W międzyczasie zostaliśmy zaproszeni do MDK w Kolbuszowej na przegląd młodzieżowych spektakli teatralnych w ramach festiwalu teatralnego organizowanego przez Zespół  Szkół nr 2 w Kolbuszowej. Nasze przedstawienie bardzo spodobało się organizatorom. Młodzież również nie szczędziła oklasków i entuzjazmu. W nagrodę nasi uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych, które poprowadzili dyplomowani aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

7 czerwca 2017 roku postanowiliśmy stanąć na deskach sceny wojewódzkiej i zmierzyć się z 11 zespołami z całego województwa. Zadanie nie było łatwe. Szczęście nam na początku nie sprzyjało. Najpierw okazało się, że nie mamy transportu do przewiezienia wszystkich rekwizytów (ks. Marcin musiał przejść szybkie przeszkolenie jazdy z przyczepą), potem złośliwość rzeczy martwych utrudniała nam wejście na czas.  W końcu udało się. Nasi młodzi adepci sztuki scenicznej wyszli na scenę i dali z siebie wszystko. Wspaniale wczuli się w swoje role, wzbudzili w widzach gorące emocje i podziw. Poza, gesty, miny, dynamika, ruch sceniczny wszystko zagrało. Ich kunszt aktorski nabrał odpowiedniej dojrzałości. Jury przyznało im II miejsce oraz nagrody dla wykonawców
i szkoły.

Dziękuję moim wspaniałym aktorom: Ani, Klaudii, Nikodemowi, Mateuszowi, Wiktorowi oraz ks. Marcinowi  za ich poświęcenie,  ciężką pracę  oraz za nowe doświadczenie jakim była zabawa w teatr. Zabawa,która przyniosła  nam dużo  radości
i wiary w siebie  i to, że ciężką wspólna pracą i wspólnym wysiłkiem można osiągnąć tak dużo w tak krótkim czasie.

Zdjęcia możecie oglądać tutaj 🙂

Wkrótce zamieścimy link do filmu z całego przedstawienia!

Bożena Salach