Stałym elementem działań w Naszej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie, jest pogadanka tematyczna poświęcona bezpieczeństwu w drodze do szkoły i ze szkoły. Są na niej omawiane zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazywane są najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa uczniów na drodze jest posiadanie elementów odblaskowych, szczególnie wtedy gdy jest ograniczona widoczność – zapada zmrok, pada deszcz itp.
W tym roku szkolnym w trakcie spotkania z uczniami można było nie tylko omówić zasady bezpieczeństwa, ale przed wszystkim pokazać w praktyce wykorzystując „Miasteczko Rowerowe”. W trakcie zajęć uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w pokazach jako uczestniczy ruchu drogowego będąc pieszymi, czy rowerzystami.
Szanowni Rodzice, powrót uczniów do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też naszym dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.
Zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze:
- Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
- Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.
- Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny że nie nadjeżdża żaden samochód możesz przejść przez jezdnie.
- Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło jesteś na pasach.
- Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
- Ważne jest aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach, czy częściach ubioru zewnętrznego.
- Nigdy nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu.
- Wybierając drogę do szkoły wybierz najbezpieczniejszą drogę unikając miejsc niebezpiecznych.
Uwaga na nieznajomych:
- Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.
- Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym czy osoba obca ma względem Ciebie dobre zamiary.
- Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez taką osobę zachęcany i namawiany.
- Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem – może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby
Uwaga na psy:
- Nie dotykaj i nie głaskaj psa,
- Nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa,
- Nigdy nie drażnij psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem
Jak się zachować gdy pies zaatakuje:
- Nie uciekaj, stań nieruchomo!
- Nie krzycz, nie machaj rękoma!
- Osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy!
- Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa!
- Jeżeli pies chce Cię ugryźć – odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem!
- Jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!
- Jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się!
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
Rodzicu !
- dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
- zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
- ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
- wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu, w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.
Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.
Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku zapinania pasów oraz przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Nauczycielu
- odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
- przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
Kierujący pojazdami
W rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Zajęcia zorganizowali i przeprowadzili:
Witold Antosz, p. Mariusz Szamraj
Zdjęcia możecie oglądać tutaj
Opracował: Witold Antosz